Malkų pirkimas

Malkų pirkimas

Jeigu jau nusprendėte, kokias malkas pirksite, Jums dar teks apsispręsti, kaip malkos turėtų būti paruoštos. Jei turite ganėtinai didelį kiemą, grandininį pjūklą ir laiko bei įgūdžių malkų pjovimui, tai galima pirkti dvimetrines ar trimetrines malkas ir pačiam jas pjaustyti. Jei ne, – puikus pasirinkimas malkos kaladėmis. Telieka jas suskaldyti. Jei malkos gerai skylančios – uosis, beržas (tik ne priekelminė dalis), drebulė, baltalksnis, tai šis darbas neužims daug laiko, o ir pasportuosite. Ir įrankiai neįmantrūs – kirvis, na gal kartais pleištas. Jei toks sportas ne prie širdies, rinkitės jau suskaldytas malkas.
Perkant malkas Jums reikėtų šiek tiek žinoti apie malkų ydas. Logiškai į malkas ir turėtų patekti mediena, kuri dėl ydų ar nepakankamo storio bei kreivumo nepakliūva į brangesnius sortimentus – statybinę medieną ar žaliavą popieriaus gamybai. Todėl dėl dažnokai pasitaikančių ydų nereikėtų nei stebėtis nei piktintis.
Dažniausiai pasitaikanti yda – puviniai. Daugelis puikiai žinome, kad nebūna ar beveik nebūna drebulinių malkų, kuriose nebūtų įpuvusių rąstelių. Tačiau gali labai skirtis puvinio kiekis. Jei minkštasis puvinys sudaro iki penktadalio malkinio rąstelio skersmens, jis nėra reikšmingas, nes tesudaro 5% tūrio. Jei puvinys trečdalio skersmens – 12%, jei pusės – 25% (paskaičiuokite cilindro tūrius). Antra vertus ar visada yra puvinys tai, ką mes linkę vadinti puviniu? Turime galvoj tą pradinę medienos gedimo stadiją, kai dėl grybinių ar kitų ligų pasikeičia medienos spalva, bet dar nepasikeitusi medienos struktūra ir svarbiausia – tankis, nuo ko tiesiogiai priklauso kaloringumas. Suskaldę ir išdžiovinę tokias malkas tolimesnį gedimą sustabdysime, nes žalią ir sausą medieną pūdo ne tie patys grybeliai ir mikroorganizmai. Būna net ir tokių atvejų, kai puviniais palaikomas natūralus medienos spalvinis įvairumas. Dažnai stambesni beržai stiebo viduryje turi žymiai tamsesnę nuo šviesiai iki tamsiai rudos spalvos įvairaus diametro medienos zoną. Tai taip vadinamas netikrasis branduolys. Jo medienos fizinės savybės, išskyrus spalvą, nesiskiria nuo stiebo pakraštyje esančios šviesios medienos. Vertinant puvinį svarbiausiai reikia atkreipti dėmesį į tai, ar mediena minkšta arba trupanti – tada tai blogai, o jei ne, – karščio bus.Taigi, jau žinome, kad puvinių kiekis vizualiai yra apgaulingas – visada atrodo, kad puvinio yra daugiau.
Kitos dažnos ydos – plonumas ir kreivumas turi tiesioginę įtaką grynos medienos kiekiui bendrame malkų tūryje.